Balçova Toshiba Servis

notebook2Uzman teknik servis ekibimiz ile İzmir il sınırları içerisinde yer alan Balçova toshiba servisi, semtinizdeki adresinizden Toshiba marka bilgisayarlarınızı teslim alıp, donanımsal ve yazılımsal servis hizmetlerini vermekteyiz.
Donanımsal arızaların yanı sıra bilgisayarınızın çalışmasını etkileyecek yazılım eksikleri ve format vb. konular ile ilgili servis destek hizmetleri verilmektedir.
Adresinizden teslim alınan cihazlardan herhangi bir ek ücret alınmamaktadır.

garantiizmir-bilgisayar2Değişen Toshiba notebook parçaları garanti kapsamına alınır.

Randevu hattı : 0 232 441 5258 –  507 540 7070

Cihazınızla ilgili sorunun tekrarlaması durumunda ücretsiz sevkiyat ve parça değişim işlemi en kısa sürede tamamlanarak sorun giderilir.

Yazılım kurulumları ve güncellemeleri kullanıcı yönetiminde olması nedeni ile garanti kapsamına girmemektedir. Notebook format işlemi ücrete tabii olarak yapılmaktadır.

Onarım işlemleri onayınız doğrultusunda gerçekleşir ya da yine talebiniz ile geri iade işlemi gerçekleştirilir. İade esnasında herhangi bir ücret alınmaz.

Yerinde servis hizmeti için ek ücret talebi yoktur.

toshiba-isisorunuCihaz ısınmalarının ilk sebebi, hava kanallarındaki ve soğutucu fanlardaki tozlanmadır. Tozlanarak tıkanmış bir soğutma sistemi, yetersiz soğutmaya ve dolayısıyla aşırı ısınmaya sebep olur. Bir diğer ısınma sebebi ise, soğutma blokları ile soğutulan bileşenler arasındaki termal macunun zamanla bozulabilmesidir. Bu tür durumlarda bilgisayarınızın genel bakım ve temizlik işlemlerini gerçekleştirip iç aksamının aldığınız ilk günkü haline gelmesini sağlıyoruz.

Notebook arızalarından bazıları;

Klavye Arızaları

Bilgisayarınızın sizinle iletişim kurduğu, sizden aldığı komutları sayısal dile çevirdiği insanla bilgisayar arası bağlantıyı sağlayan giriş aracıdır klavye. Klavye olmadan, fareyle bilgisayarda sadece pencere açılıp kapatılabilir. Klavyesi arızalan bilgisayarı kullanmak bir yana açmak bile zordur çoğu zaman. Klavye arızaları genellikle tuşların hiç basmaması ya da bazı tuşların basıp bazılarının basmaması, basılan tuşlardan farklı ve çift karakterler çıkması şeklinde görülür. Klavyeye yazılan karakterler farklı çıkıyorsa veya bazı tuşları hiçbir sorun görünmediği halde yazmıyorsa o klavyeyi değiştirmekten başka çare yoktur. Eğer klavyenin hiçbir tuşu basmıyorsa klavyenin kartı bozulmuş olabilir veya klavyenin anakarta giren soketinde, anakarttaki klavye bağlantısını sağlayan devrede sorun vardırr demektir. Anakartaki devreyle ilgili bir sorun var da klavye değiştirildiği halde algılama olmuyorsa klavyeden daha vahim bir sorun var demektir.

Klavye arızalarında karışlaşılan en masum ve en sık gürülen bir arıza türü de klavye tuşlarından bir ya da bir kaçının kazaya kurban gitmesidir. Bu tür sorunların kaynağı genellikle bilgisayardan çok bilgisayarın tuşlarını ilginç bulan ve tuşlara yoğunlaşan minik yaramaz çocuklardır! Klavyeden bir tuşun düşmesi durumunda bile genellikle klavyenin tamamı değişir. Şanslıysanız, aynı klavyeden bulunduran ve bazı tuşları benzer şekilde kaybolmuş olan klavye bulunduran bir servis bulmanız. Bunun için öncelikle servislerden klavyenin tuşunun bulunup bulunmadığının bilgisini alın. Eğer kaybolan tuşu tutturan platformdaki tırnak tamamen kırılmadıysa ve aynı tuşa sahip başka bir klavye bulabildiyseniz yeni klavyenin masrafının yarısından fazlasından kurtuldunuz demektir.

Klavye arızası sayılmamakla birlikte, yurtdışından gelen klavyeleri türkçeye çevirmek veya Q olan klavyeyi F klavyeye dönüştürmek gibi taleplerle de karşılaşılmaktadır. Bu çevirme işlemi klavye üzerine kaliteli yapışkan etiketlerle yapılabildiği gibi, tuş takımı üzerinde bulunan tuşların yerleri değiştirilerek de gerçekleştirilebilmektedir. Yalnız çok dikkat edilmesi gereken konu, tuş değiştirme işlemi mutlaka deneyimli uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi durumda ters çıkarılan bir tuş yüzünden bile klavye tamamen çöpe gidebilmektedir. Tuşların değiştirilerek türkçeleştirilmesi ya da Q/F dönüşümünün sağlanması durumunda birkaç tuşun yerinde tam olarak değişiklik yapılamamaktadır.

Kablosuz Ağ (Wireless) Arızaları

Kablosuz ağ adaptörü artık yeni satılan tüm taşınabilir bilgisayarlarda standart donanım olarak bulunmaktadır. Kablosuz internet yayınının olduğu her yerden kablo kullanmadan internet erişimini sağlayan bu karttaki arızalar ya sinyalin hiç gelmemesi ya da bağlantının sık sık kopması şeklindedir. Her iki durumda da bilgisayarın içindeki kablosuz ağ bağdaştırıcısının değiştirilmesi gerekir. Kablosuz ağ bağdaştırıcısını değiştirmek fazla maliyet gerektirmeyen bir işlemdir. Kablosuz ağ bağlantısı olmayan tüm bilgisayarlara kablosuz ağ bağdaştırıcısı dahili olarak sonradan eklenebilir. (Pentium3 ve üzeri işlemcisi olan bilgisayarlara) Ancak bazı modellerde kablosuz ethernet kartını sonradan takmak daha zahmetli ve maliyetlidir.

Diğer Arıza Türleri

Touchpad, sd-mmc kart okuyucu girişleri, usb girişleri, MMC ve xpress kart genişleme yuvalarında değişik türlerde arızalar meydana gelmektedir. Touchpad, bilgisayarın tümleşik faresidir. Harici fare olmadan fare işlevini gören touchpadlar arızalandığında hiçbir dokunmayı algılamaz ya da kendiliğinden kontrol dışı hareket eder. Bu arıza tamir edilerek veya değişim yapılarak giderilebilir.

Usb girişi arızalarında dışarıdan takılan usb cihazlar algılanmaz. Usb girişinin sadece birisi arızalanmışsa mevcut giriş soketi arızalanmıştır. Eğer tüm usb girişleri arızalanmışsa anakart üzerindeki usb chipseti arızalanmıştır. Her iki durumda da anakatın marka ve modeline uygun yedek parça bulunarak tamir edilmesi mümkündür.

Kar okuyucu girişi arızasında da bilgisayara takılan sd-mmc türü hafıza kartları okunmaz. Kart okuyucu en ekstra bileşenlerden biridir. Çoğu zaman arıza yaptığında tamir ettirilmemektedir. Yerine 3-5 dolarlık daha işlevli küçük harici usb kart okuyucular kullanılabilmektedir.

Xpers ve MMC genişleme yuvalarındaki arıza durumlarında bu tür girişi destekleyen vireless, harici tv, ses ve ethernet kartı gibi kartlar çalışmaz. Eskiden çok yaygın kullanılan bu tür giriş kartları artık usb olarak üretildiği için genişletme yuvalarındaki arızalar çok zorunlu olmadıkça tamir ettirilmemektedir. Zorunlu durumlarda da ya tamirat ya da uyumlu yedek parçayla değişim işlemi yapılmaktadır.

Dizüstü bilgisayarlarda teknik servisimize gelen bilgisayarlarda karşılaşılan ve bizim yıllar süren deneyimlerimizle tespit etmiş olduğumuz temel arıza türleri ve çözüm yolları yukarıdadır. Bunların dışında kullanıcıların farklı sistemlerinde yüzlerce değişik sorunla istisna düzeyinde karşılaşılmıştır. Ancak, yukarıda sayılan arızalar uzun süre bilgisayar kullanan hemen hemen her kullanıcının ya kendisinin ya da bir yakınının, arkadaşının mutlaka karşılaşmış olabileceği türden arızalardır.

Open chat
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by